www.eprace.edu.pl » pozycjonowanie-stron-www » Mechanizm działania wyszukiwarek i katalogów. Analiza popularności na polskim rynku. » Mechanizm działania wyszukiwarek – informacje ogólne

Mechanizm działania wyszukiwarek – informacje ogólne

Wyszukiwarki tworzą indeks stron internetowych na podstawie informacji z robotów internetowych, które cały czas odwiedzają nowe i aktualizują już zaindeksowane strony. Każda wyszukiwarka posiada swojego robota. Określa on ranking stron dla odnalezionych tam słowach kluczowych bazując na skomplikowanych algorytmach (są tajemnicą każdej firmy i zmieniają się stosunkowo często – gdyby np. Google ujawnił w jaki sposób tworzy ranking stron to każdy zastosowałby się do tego i wyszukiwanie straciłoby sens).

Mechanizm funkcjonowania wyszukiwarek – trzy główne komponenty:

Korzystając z wyszukiwarki nie przeszukujemy Internetu bezpośrednio, przeszukujemy tylko tekstową bazę danych utworzoną na podstawie wszystkich znalezionych przez robota internetowego stron WWW.

Bazy wyszukiwarek aktualizowane są praktycznie codzienne. Z kolei częstotliwość aktualizacji informacji o wybranej stronie zależy od rankingu strony nadawanego przez dany serwis wyszukujący oraz ilości łączy prowadzących do danej strony (informacje mogą być aktualizowane kilka razy dziennie lub np. raz w miesiącu).

Strony są odnajdywane przez wyszukiwarkę względem zadanych przez użytkownika słów kluczowych (słowa kluczowego). Jeśli pod jednym słowem strona jest bardzo wysoko to nie oznacza, że pod innym słowem będzie podobnie.

Ciekawostką jest to, iż m.in. Google dba o to, aby wyniki wyszukiwania się zmieniały, żeby nie było takiej sytuacji, że strona jest ciągle na tym samym miejscu.

Nie trzeba zgłaszać strony do żadnej wyszukiwarki, robot indeksujący podążając po linkach sam trafi na stronę. Błędem jest zgłaszanie strony do setek wyszukiwarek. Warto ten czas poświęcić na optymalizację witryny.komentarze

Copyright © 2008-2010 EPrace oraz autorzy prac.